Zabytki i atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym

Posted on 11 lutego 2017

Ojców to malutka wieś wypoczynkowa w województwie małopolskim. Znajduje się ona bardzo blisko Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Do niedawna osada uznawana była za miejscowość uzdrowiskową, do dziś baza noclegowa oferuje miejsca dla kuracjuszy. Największymi atutami Ojcowa jest piękny krajobraz oraz liczne zabytki. Zwiedzając te tereny, nie zabraknie nam okazji do zapoznania się z ciekawymi legendami, a i rozrywka umili nam czas.

Zaplecze noclegowe (Ojców noclegi) to domki letniskowe i ośrodki wczasowe, których cena zaczyna się już od 20 złotych za dobę. W połączeniu z ofertą turystyczną w okolicy to doskonały pomysł na spędzenie urlopu. Wśród zabytków największe wrażenie robią ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego. Budowla wzniesiona została w drugiej połowie XIV wieku. Dziś nasze oczy cieszy wyjątkowa brama wejściowa oraz częściowo rozebrane mury wraz z wieżą warowną. W Ojcowie warto też zobaczyć Kaplicę na Wodzie. To zabytkowy, drewniany obiekt sakralny, wzniesiony w roku 1901. Ciekawe położenie przy skalnej ścianie i betonowe dźwigary sprawiają, że kaplica sprawia wyjątkowe wrażenie. Utrzymana jest w klimacie zakopiańsko-szwajcarskim, co dodaje jej niewątpliwego uroku. Nie zapominajmy o drewnianej zabudowie wsi z XIX i XX wieku oraz muzeach, które dopełniają oferty zabytków w tym miejscu.

Szukając rozrywki, wato udać się do jaskini Ciemnej i jaskini Łokietka (informacje), które według legendy służyły Władysławowi Łokietkowi jako schron, po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskimi. To jaskinie krasowe, które eksplorować należy z odpowiednim sprzętem i wsparciem grotołazów. Samodzielne rozpoznanie możemy wykonać tylko na zewnętrznych partiach grot.

Przepływający przez Ojcowski Park Narodowy Prądnik jest ciekawą propozycją zwiedzania regionu. Spływ kajakiem możliwy jest nawet dla laików, a to za sprawą łagodnych spadków i stosunkowo niewielu zakrętów. Dzięki takiej podróży w łatwy sposób możemy zapoznać się z tutejszą roślinnością, która od lat jest pod ochroną. Zdarzyć się może spotkanie z lisem lub dzikiem, co dodatkowo uatrakcyjni naszą wycieczkę.

Ojców to piękne tereny, położone wśród skał, lasów i zabytków. Podróż w te rejony przyniesie nam spokojny wypoczynek i niezapomniane wspomnienia. Specyficzny klimat pozwoli nam odetchnąć pełną piersią, a baza noclegowa zagwarantuje wygodny pobyt wśród malowniczej przyrody.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>