Puszcza Białowieska i Skansen Architektury Drewnianej

Posted on 24 stycznia 2017

Puszcza Białowieska to nie tylko ogromny kompleks leśny i dzikie zwierzęta. Przez lata okolice zamieszkiwali ludzie tworzący tu wyjątkową kulturę oraz tradycje. Dzisiaj ich dokonania można oglądać w Skansenie Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. W skład skansenu wchodzi dziewięć bardzo dobrze zachowanych obiektów architektonicznych, które można zwiedzać pod opieką właścicieli kompleksu. Skansen leży w centrum Puszczy Białowieskiej i ma na celu pokazanie drewnianych budynków sprowadzonych z terenu Podlasia. Co więcej część z tych budowli została przygotowana do tego, aby mogła być zamieszkana przez turystów. Taka baza noclegowa [➟meteor-turystyka.pl/noclegi,puszcza-bialowieska,58.html] to dopiero gratka dla wszystkich, którzy są znudzeni współczesnym budownictwem i typowymi hotelami. Eksponaty zostały udostępnione do zwiedzania dopiero w w 2004 roku, mimo że sprowadzanie obiektów na ten teren zaczęło się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Pomysłodawcami skansenu byli białostoccy studenci, a także profesor Anatolij Odzijewicz, którzy chcieli ochronić pamięć o podlaskiej architekturze drewnianej. Na miejscu można podziwiać zarówno dobrze zachowane chaty z gontowymi dachami, jak i płoty, wiatraki oraz kapliczkę. Jak dobrze wiadomo ludzie z tych terenów przywiązywali bardzo dużo uwagi swojej wierze, dlatego obok kapliczki stoją też dwa drewniane krzyże i kamień mający na celu przypominanie o tysiącleciu chrztu Rusi Kijowskiej.

Turyści wynajmujący tu noclegi poza architekturą mogą napawać się również wyjątkowymi krajobrazami, otaczającymi skansen z każdej strony. Przebywając w tym miejscu, można poczuć się jak w minionych wiekach, kiedy przyroda i środowisko nie były aż tak zmienione przez człowieka. I nareszcie odetchnąć idealnie czystym, świeżym powietrzem, które doskonale wpłynie zarówno na zdrowie, jak i dobre samopoczucie.

Puszcza Białowieska [➟https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszcza_Białowieska] oraz Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia są ze sobą stopione. Oczywiście drewniane budynki są wytworem ludzkiej ręki, jednak idealnie współgrają z dziką przyrodą, pozwalając wczuć się w dawne czasy. Przyjeżdżając do Białowieży, warto tu wejść, aby poszerzyć swoją wiedzę o tutejszych tradycjach, kulturze oraz ludziach tworzących historię Puszczy Białowieskiej.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>