Narciarska zabawa w Myślenicach

Posted on 28 stycznia 2017

Kiedy w Polsce głośno było o pomyśle zorganizowania w Krakowie zimowych igrzysk olimpijskich, areną zmagań narciarzy miało być niewątpliwie Zakopane. Przecież nikt nie wyobraża sobie, aby w dawnej stolicy Polski uprawiać narciarstwo zjazdowe. Stolica Małopolski, mimo że leży blisko gór, nie jest ośrodkiem narciarskim. Okazuje się jednak, że na przedmieściach można pojeździć na nartach. Czy aby na pewno?

Odpowiedź brzmi – na zboczach Góry Chełm. Stacja Narciarska "Zarębie Sport" w Myślenicach położona jest na północnym zboczu wyżyny, która wchodzi w skład Beskidu Makowieckiego. Kompleks ten położony jest w granicach miasta, a same Myślenice należą do aglomeracji krakowskiej. Oczywiście, powyższy wywód jest nieco naciągany, jednak nie zmienia to faktu, że zaledwie kilkanaście kilometrów od Wawelu, można w sezonie zimowym pojeździć na deskach lub snowboardzie.

Wszystkie trasy są oświetlone, wiec można tu przyjechać nawet po pracy czy szkole. W myślenickim kompleksie ogółem jest ponad 2 km tras zjazdowych o różnym profilu trudności. Najdłuższa nartostrada znajduje się przy kanapowym wyciągu „K2”. Czerwona trasa liczy sobie 1100 metrów. Jest dość szeroka (80-100 metrów) i dość stroma, bowiem nachylenie trasy wynosi 21%, a przewyższenie 235 metrów. O ponad 200 metrów krótsza jest trasa niebieska (nr 1), biegnąca wzdłuż wyciągu K2, ma długość 835 metrów i jest nieco bardziej stroma niż nartostrada czerwona (nachylenie 28%). Dwie pozostałe trasy to zielona, o długości 200 metrów i 50 metrowy stok „Chełmuś” o nachyleniu 2% i przewyższeniu 1 metra, świetnie nadający się dla najmłodszych adeptów narciarstwa.

Kolej kanapowa K2 o długości 770 metrów w ciągu 5 min zabiera narciarzy na górną stację. W ciągu godziny 100 kanap przewiezie prawie 2400 osób. Myślenice powoli przestają być postrzegane jako noclegownia dla krakowskiej aglomeracji. Rozwój infrastruktury ( także tej narciarskiej) sprawia, że miasto to staje się atrakcyjnym miejscem. Z roku na rok przybywa turystów, którzy odwiedzają miasto. Szeroka baza noclegowa sprawia, że bez trudu każdy przyjezdny znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi. Myślenice to miejsce, do którego warto przyjechać specjalnie, lub przy okazji wizyty w Krakowie.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>